tomer
10 آذر 1401 - 14:17

استاندار هرمزگان: سند مالکیت زمین‌های متصرفه دولتی به نفع مردم صادر می‌شود

استاندار هرمزگان با تاکید بر اینکه سند مالکیت زمین‌های متصرفه دولتی به نفع مردم صادر می‌شود گفت: کسانی که قبل از سال ۹۴ برروی زمین‌های دولتی اقدام به احداث بنا کرده‌اند برای اخذ سند اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، یکی از مسائلی که در استان هرمزگان مشکل آفرین بوده ‌بحث اراضی تصرف‌شده است که بخش زیادی از منازل مسکونی در شهر بندرعباس به شکل مجاز یا غیر مجاز برروی اراضی‌ای ساخته شده که سند مالکیت ندارد که مالکیت این زمین‌ها به چند دسته تقسیم می‌شود، این اراضی یا دولتی هستد یا مربوط به نهادهای وابسته به حاکمیت مانند بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) هستند و یا مالک خصوصی دارند که به هر دلیلی زمین خود را سالیانی دور و دراز رها کرده است و موجب شده است که این زمین‌ها تصرف و روی آن ها بنا احداث شود.

به هر صورت امروزه بخش عمده‌ای از استان هرمزگان که عمدتا نیز در بافت فرسوده و حاشیه‌ای استان را تشکیل می‌دهند در این اراضی قرار گرفته‌اند. اراضی‌‌‌ که به دلیل نامعلوم بودن آینده مالکیتی آن‌ها رغبت برای نوسازی را در ساکنین از بین برده است و در کنار نازیبا کردن چهره شهرها، ضریب ایمنی آن‌ها را کاهش و آسیب‌پذیری در مخاطرات را افزایش داده است.

استاندار هرمزگان از بدو ورود به استان هرمزگان در راستای حل این مشکل وارد میدان شد و در گام اول با توافق با نهادهای حاکمیتی ترتیبی ایجاد شد که بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی و شهرداری بندرعباس اراضی تصرف شده خود را به مردم در قالب‌های مختلف واگذار کنند تا گره مالکیت در این بخش حل شود و مردم بتوانند با دریافت اسناد خود و استفاده از آن تسهیلات نوسازی دریافت کرده و منازل خود را از حالت فعلی خارج کنند.

در بخش مالکیت خصوصی نیز، تلاش استاندار هرمزگان معطوف به این مسئله شد که  از یک سو مالکین خصوصی را  را متقاعد کند که زمین دیگری به ازای اراضی تصرف شده‌اش در اختیار بگیرد و برای زمین‌های تصرف شده سند مالکیت بگیرد.

در بحث اراضی دولتی نیز دستورالعملی صادر شده است که حلقه مفقوده مالکیت در این حوزه را از بین می‌برد و موجب می‌شود که در اراضی تصرف شده این حوزه نیز سند مالکیت صادر شود. 

مهدی دوستی استاندار هرمزگان، با اشاره به ضرورت اعطای سند به منازل فاقد سند در استان اظهارداشت: پیرو ابلاغ آیین‌نامه اجرایی بند ک تبصره یازده قانون بودجه 1401 در خصوص واگذاری اراضی متصرفه دولتی به مردم این امکان با تلاش دولت مهیا شده است که زمین‌هایی که بنا روی آن‌ها ساخته شده است به صورت رسمی به مردم واگذار شود.

وی افزود: طبق تصمیم دولت چنانچه مردم در عرصه‌هایی که در اختیار دارند قبل از اول فرودین سال 94 بنا احداث کرده باشند می‌‌توانند نسبت به اخذ سند مالکیت اقدام کنند‌. 

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان تاکید‌کرد: اداره کل راه و شهرسازی استان و همچنین 9 دفتر پیشخوان دولتی که آموزش‌های لازم جهت تسریع در انجام امور مردم در حوزه صدور اسناد مالکیت آموزش‌های لازم را دیده‌اند آماده رسیدگی به این موضوع هستند و مردم می‌توانند برای انجام فرآیند قانونی به آن‌ها مراجعه کنند.

دوستی بیان‌کرد: افرادی که خود یا همسرشان از دولت یا موسسات عمومی، دولتی و غیر دولتی زمین و واحد مسکونی دریافت نکرده‌باشند و اصطلاحا فرم ج آن‌ها سبز باشد در صورتی که عرصه تصرفی آن‌ها به ازای هر متر مربع کمتر از 10 میلیون تومان قیمت‌گذاری شود، تا سقف 200 متر مربع بهای زمین به قیمت منطقه‌ای واگذار خواهد شد. 

وی خاطرنشان‌کرد: فرصت ثبت‌نام این طرح تا انتهای سال است بر همین اساس از مردم تقاضا می‌شود جهت تشکیل پرونده به دفاتر پیشخوان و ادارات راه و شهرسازی شهرستان‌ها مراجعه کنند‌.

انتهای پیام/865/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 891672